Artykuł:
Jeśli wypełnisz druk samodzielnie koszt za zastrzeżenie nazwy firmy wyniesie 0 zł.
Zachęcam do samodzielności. Z pewnością załatwiałeś już sprawy w rożnych urzędach. Potraktuj to jako kolejną sprawę załatwianą w urzędzie a nie poniesiesz kosztu za zastrzeżenie nazwy firmy.
Druk do wypełnienia w celu złożenia w urzędzie prezentowany jest w treści artykułu.
Urząd Patentowy RP ma siedzibę w Warszawie (obsługuje wszystkie miasta) i wygląda tak:
Urząd Patentowy RP zajmuje się przyjmowaniem podań o zastrzeżenie nazwy firmy jako znaku towarowego i właśnie w ten sposób możesz samodzielnie i bezkosztowo uzyskać zastrzeżenie nazwy swojej firmy.
Artykuł dotyczący złożenia podania w urzędzie.
Dzień dobry,
jestem ekspertem kancelarii zajmującej się ochroną własności intelektualnej.
W niniejszym artykule przedstawię Ci jak samodzielnie czyli bezkosztowo możesz uzyskać w Urzędzie Patentowym RP zastrzeżenie nazwy firmy.
Uważam, że w sieci brakowało takiego artykułu i będzie on przydatny dla czytelnika ponieważ większość odnosiła się do zastrzeżenia nazwy firmy jako znaku towarowego w sposób niesamodzielny.
Po złożeniu podania o zastrzeżenie nazwy firmy jako znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP otrzymasz świadectwo ochronne, które będzie wyglądało tak:
Twoim celem jest zatem uzyskanie wyżej przedstawionego świadectwa ochronnego.
By je uzyskać powinieneś wypełnić druk podania o zastrzeżenie nazwy firmy jako znaku towarowego. Poniżej przedstawię Ci odnośnik do takiego podania, które możesz wydrukować i wypełnić. Następnie będziesz mógł zanieść taki wypełniony druk do Urzędu Patentowego RP, który mieści się pod adresem: al. Niepodległości 188/192, 00-950 Warszawa. Pamiętaj, że możesz również zamiast osobistej wizyty wysłać takie podanie pocztową przesyłką poleconą (każde miasto w Polsce jest obsługiwane przez ten urząd). Urząd Patentowy RP po rozpatrzeniu podania prześle Ci świadectwo ochronne również pocztową przesyłką poleconą.
Druk do wypełnienia i przesłania do Urzędu Patentowego RP:
Pobierz druk do wypełnienia z tego odnośnika: druk.pdf
Pierwsza strona druku podania dot. zastrzeżenia nazwy firmy jako znak towarowy:
Jako przedsiębiorca załatwiałeś pewnie już niejedną sprawę urzędową więc traktuj to jako kolejną formalność, którą trzeba po prostu załatwić w urzędzie.
Pamiętaj, że przy składaniu takiego podania nie masz obowiązku korzystać z usług radcy prawnego, adwokata, rzecznika patentowego czy innego doradcy. Taki obowiązek jest wyłącznie przy sprawach spornych dot. znaków towarowych toczonych między przedsiębiorcami i urzędem przed NSA w Warszawie.
Wypełnienie druku dot. zastrzeżenia nazwy firmy jako znak towarowy
Początkowe pola w druku nie powinny sprawiać trudności. Po prostu wypełniasz pola typu "Zgłaszający", "Adres/siedziba Zgłaszającego" itp.
Być może zatrzymasz się przy polu "6. Wykaz towarów i/lub usług według klasyfikacji nicejskiej".
Wpisujesz tu swoje nazwy towarów/usług ale należy przy nich podać odpowiadający im numer. Trzeba po prostu przejrzeć urzędowy spis numerów przyporządkowanych do towarów i takowe podać w druku.
Pamiętaj też, że jeśli w druku coś przeoczysz i wyślesz nieścisły to urząd po prostu napisze do Ciebie pismo byś to uzupełnił. Nie stresuj się tą sprawą.
Jak widzisz zastrzeżenie nazwy firmy poprzez złożenie podania w Urzędzie Patentowym nie powinno sprawić Ci trudności. Po prostu wydrukuj, wypełnij i wyślij jak najszybciej. Poza wyjątkami liczy się kto pierwszy złoży takie podanie w urzędzie.
Artykuł powstał przy współpracy z kancelarią zajmującą się ochroną właśności intelektualnej i przemysłowej.
Jeśli nie chodzi Ci o zastrzeżenie, nowej, wyróżniającej się nazwy a Twoja sprawa wiąże się ze sporem lub podejrzewasz, że twoja nazwa jest opisowa czyli niezastrzegalna po prostu porozmawiaj z rzecznikiem patentowym lub innym doradcą. Pamiętaj jednak, że przy nowych, nieużywanych wcześniej na rynku i wyróżniających nazwach nie jest to konieczne. Wystarczy złożyć rzeczone podanie.
Jeśli Twoja nazwa jest wyróżniająca (tj. nie jest słowem potocznym w Twojej branży, nie jest opisowa) i nikt przed Tobą nie uzyskał do niej prawa (np. w urzędzie) to możesz być spokojny.
Potoczność jest rozumiana w odniesieniu do samych towarów/usług ale również do ich właściwości, składu itp. Np. nie zastrzeżesz nazwy Kurczak Pieczony dla usług restauracji ale również nie zastrzeżesz nazwy Smaczny dla usług takiego podmiotu.
Możesz zastrzec słowo potoczne ale zupełnie inne tematycznie od twoich towarów/usług. Np. dla wspomnianych usług restauracji można by zastrzec słowo Kryształ.
Lepiej tego nie rób. Takie zastrzeżenie może przejść z uwagi na samą wyróżniającą grafikę ale w tej sytuacji możesz nie uzyskać monopolu na nazwę. Niektórzy doradcy błędnie namawiają klientów na dodanie grafiki do nazwy jako obejścia, "by zgłoszenie przeszło". Jednak klient takiego doradcy otrzymuje wtedy coś innego niż zamierzał. Jego konkurenci będą nadal mogli używać identycznej nazwy (tylko grafikę dołożą sobie inną).
Aluzyjna nazwa firmy w odróżnieniu od opisowej stanowi jedynie aluzję do danego towaru/usługi. Jest tylko aluzją a nie bezpośrednim opisem konkretnych produktów/usług. Przykładem może być przekształcony wyraz potoczny. Opisowa nazwa Jabłko nie mogłaby być zastrzeżona dla jabłek ale aluzyjna nazwa Jabłex mogłaby uzyskać ochronę dla takich towarów.
W praktyce rozpatrujemy tu dwie sytuacje: zastrzeżenie nazwy firmy jako słowny znak towarowy oraz zastrzeżenie nazwy firmy łącznie z logo jako słowno-graficzny znak towarowy.
Zastrzeżenie samej nazwy firmy, bez logo w wielu przypadkach jest mocniejsze ponieważ:
- przy otrzymaniu świadectwa ochronnego na samą nazwę masz pewność, że otrzymałeś wyłączność na jej stosowanie (co często w alternatywnych przypadkach nie jest oczywiste).
Jeśli dodatkowo chciałbyś by samo graficzne logo / forma graficzna nie była również używana przez inne podmioty możesz je zastrzec składając odrębne podanie.
Nie możesz zastrzec takiej nazwy firmy. Decyduje tu przede wszystkim zasada "kto pierwszy ten lepszy". Jeśli jednak przysługiwało Ci już wcześniej inne prawo np. tzw. prawo do firmy (które mogło zaistnieć niezależnie od dokonania przez Ciebie zastrzeżenia) możesz unieważnić konkurentowi jego zastrzeżenie nazwy firmy.
Również nie możesz zastrzec takiej nazwy firmy. Podobna, zastrzeżona jako znak towarowy, nazwa firmy, wyklucza uzyskanie przez Ciebie prawa ochronnego czyli zastrzeżenia.
Także nie możesz zastrzec takiej nazwy firmy. Taka sytuacja daje Twojemu konkurentowi prawo m. in. zakazania Ci stosowania nazwy.
Gdy taka firma działa (oferuje towary) nie tylko w jednym mieście w Polsce a w różnych i jej działanie w tych miastach zaistniało wcześniej od konkurentów, to może się spodziewać ogólnopolskiej ochrony nazwy firmy nawet gdy jej nie zastrzeże jako znak towarowy w Urzędzie Patentowym RP.
Niektórzy doradcy błędnie przedstawiają, że ochrona wynikająca z samego wcześniejszego stosowania nazwy firmy ogranicza się tylko do jednego miasta. Nie jest tak ponieważ firma działająca w całej Polsce może cieszyć się szerszą ochroną nawet bez zastrzeżenia swojej nazwy w Urzędzie Patentowym RP.
Pamiętaj, że ochrona jest zawsze dla danych towarów a nie ogólna.
Jak widzisz możesz samodzielnie złożyć podanie dot. zastrzeżenia nazwy firmy jako znak towarowy do Urzędu Patentowego RP. Co więcej ochronę możesz już mieć w tej chwili nawet jeśli nie zastrzegłeś nazwy. Jeśli nie jesteś pewien czy Twoja firma ma ochronę bez zastrzeżenia nazwy w urzędzie możesz się ze mną skontaktować. Ponieważ pasjonuję się tą dziedziną lubię rozmawiać w tym zakresie z przedsiębiorcami (często są bardzo ciekawe sytuacje) więc nie musisz się wstrzymywać przed kontaktem. Jeśli natomiast zatrzymałeś się przy czymś przy wypełnianiu podania również dzwoń bez oporów. Przy forum dyskusujnym jest link do kancelarii gdzie znajdziesz na mnie namiary. Życzę wielu sukcesów!
Możesz tu zadać pytanie, na które odpowie ekspert z kancelarii lub inni czytelnicy artykułu